Haber

Avustralya, iddia edilen Rus ‘casusluk şebekesine’ yönelik baskıyı duyurdu

Avustralya istihbaratı, kendilerini Rus diplomatları olarak tanıtan “casusluk ağını” kırdığını bildirdi.

The Sydney Morning Herald gazetesinin istihbarat kaynaklarına dayandırdığı habere göre, casusluk yaptıkları tespit edilen ve kendilerini Rus diplomat olarak tanıtan kişiler son 6 ay içinde vizeleri iptal edilerek veya yenilenmeden ülkeyi terk etmek zorunda kaldı.

Haberde, “casusların” sahte kimlikler kullanarak kendilerini büyükelçilik ve konsolosluk çalışanları olarak tanıttıklarına dikkat çekildi.

Avustralya Güvenlik İstihbarat Teşkilatı (ASIO) Güvenlik Genel Sekreteri Mike Burgess de teşkilatın yıllık raporunda, “casus kovanı” olarak tanımladıkları ağı kırdıklarını açıkladı.

Burgess raporda, “Bu ajanlar daha geniş bir ağın parçası. Kötü niyetli faaliyetlerine ek olarak, hassas bilgileri de çalmak istediler” dedi. ifadesini verdi.

Faaliyetlerini gizlemek için son derece gelişmiş prosedürler kullanan casusların eğitildiğini belirten Burgess, ASIO’nun “profesyonel ve özel” bir operasyonla söz konusu casusluk ağını çökerttiğini söyledi.

ASIO ve diğer hükümet yetkilileri, casusların kimlikleri konusunda herhangi bir ülkeyi hedef almadı.

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese de gelişmelerle ilgili gazetecilere verdiği demeçte, “Ulusal güvenlik brifingleri hakkında yorum yapmıyorum. Ancak ASIO’nun Avustralya’nın ulusal çıkarlarını savunmada iyi bir iş çıkardığını ve bu konuda tam desteğimi aldığını söyleyebilirim.” söz konusu.

Burgess, 21 Şubat’ta yaptığı 21 sayfalık değerlendirme konuşmasında, yabancı casusların vatandaşları gözetlemek amacıyla “Avustralya tarihinin herhangi bir zamanından daha fazla” askere aldıklarını savundu.

Burgess, yabancı hükümetler tarafından hedef alınan Avustralyalılar arasında yargıçlar, medya çalışanları ve gazetecilerin de bulunduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu