Haber

Elon Musk çetin savaşların yumuşak gücü oldu: Önce Rusya-Ukrayna, şimdi de İsrail-Filistin!

  • HABER7

İşgalci İsrail devletinin 23 gün boyunca ağır saldırılarına maruz kalan Gazze’de 3 bin 342’si çocuk olmak üzere 8 bin 5 kişi hayatını kaybetti. Yaralı sayısının 20 bini aştığı bölgede hayatta kalanlar, yakınlarını kaybetmenin acısı ve salgın hastalık tehdidiyle mücadele ediyor.

ŞİDDETLİ SALDIRIDAN SONRA DÜNYA İLE BAĞLANTILARI KESİLDİ

İsrail tarafından elektrik hatlarının tahrip edildiği ve yakıta izin verilmeyen Gazze’de dün savaşın başlangıcından bu yana en şiddetli saldırı yaşandı. Gece gündüz bombalanan kentte tüm telefon ve internet hizmetleri kesildi.

ELON MUSK’TAN GAZZE’YE STARLINK DESTEĞİ

Yani dünyanın her yerinden insanlar Rusya-Ukrayna savaşında Starlink uydularıyla önemli rol oynayan ABD’li işadamı Elon Musk’a çağrıda bulunarak, bölgeye iletişim desteği sağlamasını istedi.

SpaceX, Tesla’nın sahibi Musk

İSRAİL’İN İŞGALİNDEN TEHDİT

Soykırıma uğrayan Filistinlilere verilen bu destek, ‘gerçekleri görebilen ülkeler’ tarafından takdirle karşılanırken, terör devleti İsrail ise tehditlerle karşılık verdi. İsrail Haberleşme Bakanı Shlomo Karhi, Space X ile tüm bağlarını kestiklerini açıkladı, “Ofisim (uydu internet sistemi) de Starlink ile olan tüm bağlantıları kesecek”söz konusu.

SOYKIRIMIN GİZLENMESİNE YÖNELİK ÇABALAR BAŞARISIZ OLDU

Tehditlere henüz yanıt vermeyen Musk, son saldırısıyla, başta ABD olmak üzere Avrupalı ​​devletlerin ve ABD’nin desteğini alarak Filistin’deki soykırımı dünyadan gizlemek isteyen İsrail’in çabalarını bir nebze olsun boşa çıkardı. Bu ülkelerdeki medya

UKRAYNA DENİZALTILARININ İLETİŞİMİ KIRDIĞI İDDİA EDİLDİ

En son Rusya-Ukrayna savaşı sırasında Musk, operasyonun ortasında Rus deniz filosuna karşı faaliyet gösteren Ukrayna denizaltılarının Starlink bağlantısını kestiği iddiasıyla “savaşa müdahale” ile suçlanmıştı.

SICAK ÇATIŞMALARIN YUMUŞAK GÜCÜ

Tüm bu gelişmeler, en sıcak çatışmalarda bağlantıyı kesmenin en güçlü silahlardan bile daha güçlü olduğunu gösterirken, bağlantıyı sağlama gücüne sahip bireylerin nasıl ‘yumuşak güç’ olarak sahneye çıktığını bir kez daha gözler önüne seriyor.

 

KAYNAK: HABER7

haberbigadic.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu