Haber

İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü

AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla açıklama yaptı.

İba, mesajında, bağımsızlığın simgesi olan İstiklal Marşı’nın 12 Mart 1921’de TBMM tarafından kabulünün 102. yıl dönümünü kutlamaktan gurur ve mutluluk duyduklarını bildirdi.

Türk Milleti’nin var olma mücadelesinin dillere dökülmüş bir onur belgesi olduğunu vurgulayan İba, İstiklal Marşı’nın 102 yıldır Türkiye’nin her köşesinde yediden yetmişe herkes tarafından gururla ve coşkuyla söylendiğini söyledi.

İstiklal Marşı’nın bir milletin imkansızlıklar karşısında istiklal sevgisinin büyük kahramanlığının, azim ve fedakarlıkla verdiği kurtuluş mücadelesinin ifadesi olduğunu belirten İba, şunları kaydetti:

“İstiklal Marşımızın bize kattığı değerlere ne kadar sahip çıkarsak, geleceğimize o kadar güvenle bakabileceğimize inanıyorum. ‘Korkma’ diye başlayan o muhteşem dizelerin içerdiği ruh, bugün bize ve yarın geleceğimiz olan gençlerimize en önemli emanetimizdir.

Bu duygu ve düşüncelerle, merhum Mehmet Akif Ersoy’un dediği gibi “Allah bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın” diyerek İstiklal Marşımızın TBMM’de kabulünün 102. yılını kutluyor, ulu şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle anıyoruz. Kendisini minnet, minnet ve rahmetle anıyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu