Haber

Çin’in Doğu Türkistan politikaları Bursa’da protesto edildi

Çin’in Doğu Türkistan politikaları Bursa’da Anadolu Gençlik Derneği (AGD) üyeleri tarafından protesto edildi.

AGD Bursa Şubesi üyeleriyle birlikte eyleme destek veren vatandaşlar, sabah namazının ardından Ulu Mescit’te bir yere geldi.

Grubun ismiyle ilgili açıklama yapan AGD Bursa Şubesi Üniversite Yönetim Kurulu Başkanı Taha Nergis, sömürgecilerin yağma ve talanlarının dünyayı yaşanmaz hale getirdiğini söyledi.

Uluslararası antlaşmalar ve insan hakları diye sunulan bazı ikiyüzlü söylemlerin, güçlünün zayıfı ezmesine neden olduğunu belirten Nergis, “Dünya tarihindeki binlerce savaşa rağmen barış ve adalet sağlanamadı, aksine tüm anlaşmalar ve birçok uluslararası kuruluş bu kararı aldı. başta Avrupa Birliği ve NATO gibi örgütlerin emperyalizmin ve sömürgeci anlayışın güçlenmesine yol açtığını söyledi.

Emperyalizmin işgaller, iç savaşlar, şiddet ve kaygıyla baskı ve tahakkümünü sürdürdüğünü belirten Nergis, şunları kaydetti:

“Emperyalist ve cani Çin devleti, yıllardır işgal ettiği Doğu Türkistan’da her türlü yöntemi kullanarak sistematik katliamlar gerçekleştirmektedir. 2016 yılından bu yana 3 milyonu aşkın kardeşimiz toplama kamplarında özgürlüğünden yoksun bırakılmıştır. ve kısırlaştırma programlarına tabi tutulmuştur.Ayrıca Çin’de hastalıklar ve salgınlar mazur görülmüş ve insanoğlu katledilmiştir.Çıkan yangın yangın çıkmadığı için geçtiğimiz günlerde çocuklar da dahil olmak üzere Uygur Türkü kardeşlerimiz şehit olmuştur. Doğu Türkistan’da yaşayan kardeşlerimizin birçok temel haklarından mahrum bırakıldıkları, inanç ve niyet özgürlüklerinin kısıtlandığı, tecritte toplama kamplarında yaşadıkları, zorlandıkları, zihinsel ve fiziksel işkencelere maruz bırakıldıkları acı gerçekler. eziyet, hepimizi derinden yaraladı.

Basın açıklamasının ardından grup üyeleri dağıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu